След нулевото реми по-рано през сезона този път прошка нямаше. Астън Вила триумфира с 2:0 в градското дерби срещу Бирмингам Сити от 31-ия кръг на Чемпиъншип, като резултатът бе най-малкото, с което гостуващият тим се отърва.

Головете на „Вила Парк” паднаха след почивката, макар че домакините създадоха огромен куп положения и преди нея. Алберт Адома откри след час игра, а във финалните десет минути ирландският ас Конър Хърихейн реализира 8-ия си гол за кампанията.

Домакините започнаха много настоятелно още от началото. В 4-та минута халфовете на Вила отмъкнаха топката в половината на съперника и на мига създадоха числено предимство. Джак Грийлиш обаче реши да завършва сам с шут от около 20-21 метра, който премина на десетина сантиметра покрай левия стълб.

В 17-ата минута таранът на Астън Вила Скот Хоугън показа изненадващи заложби в дрибъла. Той тръгна от левия фланг, вряза се навътре, а после изпрати силен шут с десния крак, който разтресе напречната греда зад Дейвид Стокдейл.

Двадесет минути по-късно чудесен пробив на Робърт Снодграс през центъра изостри събитията. Шотландецът комбинира с Грийлиш, който пък остави топката на Адома отляво в пеналта. Крилото с рязък финт завъртя пазача си, а след това шутира силно и Стокдейл трябваше да избива с две ръце.

В 41-ата минута Адома отново създаде напрежение за Бирмингам, като този път негов далечен шут премина доста опасно покрай основата на десния стълб.

Кошмарна грешка на опитния Джон Тери можеше да струва скъпо на мислещия само за атака Астън Вила. Легендата на Челси позволи на Сам Галахър да му отнеме топката, а таранът на гостите се втурна напред. С хубав шут по диагонала той преодоля вратаря Сам Джонстоун, а топката срещна дясната греда и се върна обратно към Галахър. Вместо да я прати във вратата, той по шокиращ начин я изстреля крайно високо и неточно в аут.

След почивката събитията изобщо не се промениха и Астън Вила продължи да упражнява методично натиска си. Логичното се случи в 60-ата минута, когато при един свой пробив отляво по тъчлинията Джак Грийлиш увлече двама съперници и пусна чуден пас помежду им за Адома. Ганаецът тръгна с топката успоредно по границата на наказателното поле, откъдето нанесе хирургически точен шут в близкия долен ъгъл – 1:0.

Това тотално свали и малкото съпротивителни сили на Бирмингам, който доигра мача в ролята на боксова круша. Вила създаде положения ,с които можеше да постигне жесток разгром, но до края отбеляза само още един гол.

Той обаче определено си заслужаваше. В 81-ата минута защитата на Бирмингам не изчисти много добре топката и Конър Хърихейн я укроти, след което с прекрасен шут от въздуха я забоде в горния десен ъгъл за 2:0.

В добавеното време на срещата нервите взеха превес, като Шейк Н’Дойе влезе в пререкания първо с Миле Йединак, а после и с Джон Тери, заради които заслужи втори жълт и респективно червен картон.

Победата изкачи Астън Вила до второто място във временното класиране с актив от 59 точки (с една повече от третия вече Дарби Каунти). Лидерът Уулвърхемптън Уондърърс обаче е далеч напред със своите 71.

Бирмингам от своя страна допусна 17-о поражение за кампанията и с едва 30 точки се намира само на две над опасната зона в дъното на таблицата.