Отборът на Астън Вила постигна изключително ценен успех над Арсенал, след като ги победи с минималното 1:0 в среща от 37-ия кръг на английската Висша лига. Единственото попадение реализира Махмуд Трезеге в 27-ата минута. С тази победа момчетата на Дийн Смит се измъкват от опасната зона, като изпреварват Уотфорд. И двата тима с по 34 точки, но бирмингамци имат по-добра голова разлика. В последния кръг те гостуват на Уест Хем, докато "стършелите", които по-рано днес беха разгромени с 4:0 от Манчестър Сити, гостуват на Арсенал.

"Артилеристите" пък се сбогуваха с шансовете си да се кладсират да Лига Европа през първенството и ще търсят успеха във финала във ФА Къп срещу Челси. Днес възпитаниците на Микел Артета не показа това голямо себерераздаване, което видяхме при победата над Манчестър Сити преди няколко дни в полуфинала за Купата. Бирмингамци влязоха безкрайно мотивирани и с чудесна тактическа игра не оставиха шанс на лондончани да отбележат дори и едно попадение.

Gulliver/GettyImages
100 снимки

Домакините започнаха срещата по-добре и владееха топката по-често, като не позволяваха на гостите да организират атаки.

Феновете на Арсенал показаха, че не са доволни от американския собственик на клуба Стан Крьонке, макар на трибуните да нямаше привърженици. Те бяха наели самолет, който прелетя над стадиона, на който се вееше транспарант със следния надпис:

"Подкрепете Артета, Крьонке - вън".

Астън Вила - Арсенал / Висша лига, 37-и кръг, 21.07.2020 г.

източник: Gulliver/GettyImages

Първият удар в срещата дойде в седмата минута, когато Мохамед Ел-Мохамади центрира отдясно в наказателното поле, където Джон МакГин стреля с глава, но топката премина над напречната греда на вратата на Арсенал.

В следващите минути отборът на Арсенал се изнесе в по-предни позиции, като удари отправиха Едуард Нкетия и Лукас Торейра, които обаче бяха блокирани.

В 25-ата минута се наложи да бъде извършена принудителна промяна в състава на домакините. Резтежение получи Ел-Мохамади малко по-рано в срещата, той се опита да продължи участието си в мача, но в крайна сметка бе заменен от Фредерик Жилбер.

Резултатът бе открит обаче в 27-ата минута от бирмингамци. Топката бе центрирана в наказателното поре от корнер от Конър Хърихейн, където Тайрън Мингс отклони с глава към задвата греда. Там непокрит бе Махмуд Трезеге, който засече с мощен шут във вратата на Емилиано Мартинес - 1:0.

Три минути преди края на първата част отново Трезеге засече с глава центриране в наказателното поле на "артилеристите", но този път ударът му бе слаб и право в Мартинес.

В последната минута от полувремето "виланите" организираха добра атака по левия фланг, където бе Джак Грийлиш. Капитанът на бирмингамци стреля силно извън наказателното поле, но топката премина опасно близо над вратата на Арсенал.

На почивката мениджърът на "артилеристите" Микел Артета направи промяна. Той пусна в игра Гранит Джака на мястото на Лукас Торейра.

Второто полувреме започна с три ъглови удара за домикините в рамките на първите пет минути, но без някакви сериозни опасности след това.

В 51-ата минута центриране отдясно намери Букайо Сака в наказателното поле на Вила, но опитът на младока бе крайно неточен.

Три минути по-късно Пиер-Емерик Обамеянг се справи добре  в пеналтерията и опита удар, който обаче бе блокиран от Езри Конса.

След точно час игра бяха извършени още две смени в Арсенал. На терена се появиха Никола Пепе и Киърън Тиърни, които замениха съответно Давид Луис и Букайо Сака.

В 73-ата минута и в Астън Вила бяха предприети две промени. Кийнън Дейвис и Марвелос Накамба се включиха в игра. Те замениха Мбвана Самата и Конър Хърихейн.

15 минути преди края на срещата домакините пропуснаха страхотен шанс да си подпечатат трите точки. Джак Грийлиш изведе по чудесен начин резервата Кийнън Дейвис отляво в наказателното поле. Младият нападател показа добра скорост  и надбяга Роб Холдинг, слезд което стреля към далечния ъгъл, но топката премина много близо до гредата на Рейна.

Две минути след това гредата спаси Вила. След центиране от ъглов удар на Никола Пепе в наказателното Еди Нкетия надскочи Тайърн Мингс и стреля с глава, но топката се отби от дясния страничен стълб на вратаря Рейна, след което испанския страж я улови.

В ответната атака "виланите" отново получиха шанс да решат срещата. Грийлиш взе топката от левия фланг, видя празното пространство и напредна навътре в половината на Арсенал. След това той комбинира с Джон МакГин, който пое топката и стреля силно, но Мартинес изби.

В 79-ата мимуна в игра влезе и Джоузеф Уилок, който смени Седрик Соареш в състава на гостите. В добавеното време на срещата за домакините се появи Хенри Лансбъри, който замени Джон МакГин.

До края липсваха ситуации пред някоя от двете врати и срещата завърши с победа за Астън Вила.

АСТЪН ВИЛА - АРСЕНАЛ 1:0

1:0 Махмуд Трезеге 27'

Стартови състави на двата отбора:

АСТЪН ВИЛА (4-3-3): 29. Пепе Рейна - 27. Ахмед Ел-Мохамади, 15. Езри Конса, 40. Тайрън Мингс, 18. Мат Таргет - 7. Джон МакГин, 6. Дъглас Луис, 14. Конър Хърихейн - 17. Трезеге, 20. Мбвана Самата, 10. Джак Грийлиш (к)

Старши треньор: Дийн Смит

АРСЕНАЛ (3-4-3): 26. Емилиано Мартинес - 31. Сеад Колашинац, 23. Давид Луис, 16. Роб Холдинг - 77. Букайо Сака, 11. Лукас Торейра, 8. Дани Себайос, 11. Седрик Соареш - 14. Пиер-Емерик Обамеянг (к), 30. Едуард Нкетия, 9. Александър Лаказет

Старши треньор: Микел Артета

Главен съдия: Крис Кавана, Англия

Стадион: "Вила Парк", Бирмингам, Англия